Buty do biegania dla amatora

Gdy zaczynamy amatorsko biegać przeważnie nie od razu interesujemy się teorią. Jeśli jednak nasza nowa pasja nie przemija, to na ogół zaczynamy trochę więcej o niej czytać i poznawać teorię. Dzięki internetowi dostęp do odpowiedniej wiedzy nie stwarza większego problemu, co pozwala nam w stosunkowo szybkim czasie zdobyć spory zasób informacji.

Jedną z nich jest opinia, iż każdy biegacz musi być wyposażony w odpowiednie obuwie, które nie tylko wystarczająco dobrze zamortyzuje wstrząsy, które są nieodłączne przy intensywnym treningu. Jest to słuszna koncepcja, gdyż stan naszych stawów może znacznie się pogorszyć, jeśli trening będzie się odbywał na twardym podłożu. Jednakże pojawia się pewien problem. Otóż sportowe buty męskie i damskie, które stworzone zostały z myślą o biegaczach, są zdecydowanie droższe, niż inne trampki. Często ich cena jest kilkukrotnie wyższa, co znacznie przewyższa możliwości finansowe wielu biegaczy.

Pytanie jednak, czy taki wydatek faktycznie jest niezbędny? Faktycznie, buty do biegania w dużym stopniu niwelują negatywne skutki biegania, ale można poddać pod dyskusję ich wysoką cenę. Oczywiście, zastosowane w nich technologie w pewnym stopniu uzasadniają wyższe koszta, ale często jest to wykorzystywanie naiwności klientów. Dlatego też żaden z biegaczy nie powinien co prawda korzystać z najtańszego obuwia, ale również te najdroższe niekoniecznie będzie dobrym rozwiązaniem. Pamiętajmy, by dobrze rozgrzewać stawy, biegać po elastycznym podłożu i nie forsować swojego organizmu.