Krótka historia firmy Camper

Pierwszy sklep firmy Camper otwarty został w 1981 roku. Co prawda sama firma zaczęła produkować obuwie już sześć lat wcześniej, niemniej do momentu otworzenia swego własnego punktu handlowego w Barcelonie, nie posiadała innych dróg dystrybucji, jak tylko poprzez pośredników. Takie działanie ułatwia prowadzenie biznesu, ale też ogranicza koszty, kierownictwo uznało więc, że należy zaryzykować i spróbować zmierzyć się z własną siecią handlową. Pomysł ten chwycił, co pozwoliło firmie na dalsze inwestycje w tym kierunku.

Kolejnym etapem rozwoju była decyzja o ekspansji na zagraniczne rynki. Camper miał świadomość, że ruch ten jest bardziej ryzykowny, niż ten z 1981 roku, gdyż w tym wypadku zarówno konkurencja, jak i koszta były znacznie większe. Zdecydowano jednak, że gra jest warta świeczki, w efekcie czego otwarto aż trzy sklepy, po jednym w Paryżu, Londynie i Mediolanie. I tym razem odwaga popłaciła, gdyż nietypowe kolekcje hiszpańskiego producenta z miejsca zainteresowały wybrednych i przyzwyczajonych do różnych nowinek modowych klientów.

W chwili obecnej firma posiada około 300 sklepów rozsianych po całym świecie. To całkiem sporo, jak na dwadzieścia lat istnienia na międzynarodowym rynku i wszystko wskazuje na to, że Camper nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Świadczy o tym coraz częstszy udział w rozmaitych imprezach, a także obecność marki na łamach rozmaitych magazynów, gdzie buty z każdej kolejnej kolekcji zbierają bardzo pochlebne opinie.